Medya Uzmanı Haberin Sesi
  1. Medya Uzmanı
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Son Dakika: FED Faiz Oranını Yüzde 5-5,25 Bandında Sabit Tuttu

Son Dakika: FED Faiz Oranını Yüzde 5-5,25 Bandında Sabit Tuttu

Deniz Nagehan S. Deniz Nagehan S. - - 3 dk okuma süresi
132 0
Son Dakika: FED Faiz Oranını Yüzde 5-5,25 Bandında Sabit Tuttu

ABD Merkez Bankası (FED), Politika Faizini Sabit Tutma Kararı Aldı

ABD Merkez Bankası (FED), bugün yapılan toplantının ardından politika faizini yüzde 5-5,25 bandında sabit tutma kararı aldı. FED’in bu kararı oy birliğiyle alındı ve politika faizi 15 aydır ilk kez değişmedi.

FED, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) maksimum istihdam ve yüzde 2 enflasyon hedefine ulaşma amacını desteklemek için faiz oranını sabit tutma kararı aldığını belirtti.

Yüksek enflasyon karşısında faiz artışları gerçekleştirilmişti

ABD’de yüksek enflasyonla mücadele etmek amacıyla geçen yıl faiz artışlarına başlayan FED, bugüne kadar toplamda 10 faiz artırımı gerçekleştirmişti. Mart 2022’de faiz artışına başlayan FED, geçen yılın sonunda faiz artış hızını yavaşlatmış ve bu yılın ilk toplantısında da faiz oranını sabit tutmuştu.

FED’in faiz tahminleri yükseltildi

FED ayrıca ekonomik tahminlerini de güncelledi. Buna göre, federal fon oranı tahmini bu yıl sonu için yüzde 5,6’ya yükseltildi. 2024 yılı için tahmin yüzde 4,6, 2025 yılı için ise yüzde 3,4 olarak revize edildi. Uzun dönem ortalama faiz beklentisi ise yüzde 2,5’te kaldı.

Enflasyon tahminleri de güncellendi

FED’in enflasyon tahminleri de revize edildi. Bu yıl için enflasyon tahmini yüzde 3,2’ye çekilirken, 2024 için yüzde 2,5 ve 2025 için yüzde 2,1 olarak korundu. Çekirdek enflasyona ilişkin tahminler de yükseltildi ve bu yıl için yüzde 3,9, gelecek yıl için yüzde 2,6, 2025 için ise yüzde 2,2 olarak belirlendi.

ABD ekonomisinin büyüme tahmini ise bu yıl için yüzde 1, gelecek yıl için yüzde 1,1, 2025 için ise yüzde 1,8 olarak güncellendi. İşsizlik oranı tahminleri de düşürüldü ve bu yıl için yüzde 4,1, 2024 ve 2025 için yüzde 4,5 olarak revize edildi.

FED’in faiz oranını sabit tutma kararı, enflasyon ve ekonomik faaliyet üzerindeki etkilerini değerlendirebilmek için bir fırsat sağlayacak. FED, enflasyon risklerine karşı dikkatli olmayı sürdürecek ve ilerleyen dönemlerde ek faiz artışlarının sinyallerini verebileceğini belirtti.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir