Medya Uzmanı Haberin Sesi
  1. Medya Uzmanı
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. SPK, 2,5 Milyar Liralık Borçlanma İhracını Onayladı

SPK, 2,5 Milyar Liralık Borçlanma İhracını Onayladı

Deniz Nagehan S. Deniz Nagehan S. - - 3 dk okuma süresi
116 0
SPK, 2,5 Milyar Liralık Borçlanma İhracını Onayladı

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Şirketlerin Borçlanma İhracı Başvurularını Değerlendirdi

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), 8 şirketin toplamda 2 milyar 509 milyon lira tutarındaki borçlanma aracı ihracı başvurusunu onayladı. Ayrıca, 4 şirketin toplamda 575 milyon 335 bin 775,04 lira tutarındaki bedelsiz sermaye artırımı başvurusu da kabul edildi.

Borçlanma İhracı Onayı

SPK’nın haftalık bültenine göre, Gentaş Dekoratif Yüzeyler Sanayi ve Ticaret AŞ, DESA Deri Sanayi ve Ticaret AŞ, Lider Faktoring AŞ, Dap Gayrimenkul Geliştirme AŞ, Tera Yatırım Menkul Değerler AŞ, Tacirler Yatırım Menkul Değerler AŞ, Sümer Faktoring AŞ, Creditwest Faktoring AŞ, Trive Yatırım Menkul Değerler AŞ, TEB Faktoring AŞ, Orfin Finansman AŞ ve İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ’nin borçlanma aracı ihracı başvuruları onaylandı. Toplamda 2 milyar 509 milyon lira tutarında olan bu borçlanma ihracı, şirketlerin finansal ihtiyaçlarını karşılamalarına ve projelerini hayata geçirmelerine olanak sağlayacak.

Bedelsiz Sermaye Artırımı Onayı

SPK ayrıca, Gentaş Dekoratif Yüzeyler Sanayi ve Ticaret AŞ, DESA Deri Sanayi ve Ticaret AŞ, Lider Faktoring AŞ ve Dap Gayrimenkul Geliştirme AŞ’nin bedelsiz sermaye artırımı başvurularını da kabul etti. Bu başvurular, şirketlerin sermayelerini güçlendirerek büyüme ve genişleme stratejilerini destekleyecek.

İdari Para Cezaları ve İnternet Erişim Engeli

SPK, Marka Yatırım Holding’e, Yayla Agro Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ paylarında gerçekleştirilen işlemlerle ilgili olarak bir kişiye ve Gür-Sel Turizm Taşımacılık ve Servis Ticaret AŞ pay piyasasında gerçekleşen işlemlerle ilgili olarak başka bir kişiye idari para cezası uygulanmasına karar verdi. Ayrıca, Türkiye’de yerleşik kişilere yönelik olarak internet aracılığıyla yurt dışında kaldıraçlı işlem yaptırıldığı tespit edilen 26 internet sitesinin erişiminin engellenmesi için hukuki işlemlerin yapılması kararlaştırıldı.

Bu gelişmeler, SPK’nın piyasaların düzenlenmesi ve şirketlerin finansal faaliyetlerinin denetlenmesi konusundaki kararlılığını göstermektedir. SPK’nın onaylarıyla şirketler, borçlanma imkanı elde edecek, sermaye artırımı yaparak büyüme stratejilerini güçlendirecek ve piyasaların adil ve şeffaf işleyişine katkıda bulunacak.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir