Medya Uzmanı Haberin Sesi
  1. Medya Uzmanı
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. TOKİ ile Yükselen Konut Fiyatlarına Fren! Orta Gelir Grubuna Ev Sahipliği Müjdesi

TOKİ ile Yükselen Konut Fiyatlarına Fren! Orta Gelir Grubuna Ev Sahipliği Müjdesi

Deniz Nagehan S. Deniz Nagehan S. - - 3 dk okuma süresi
109 0
TOKİ ile Yükselen Konut Fiyatlarına Fren! Orta Gelir Grubuna Ev Sahipliği Müjdesi

TOKİ’den Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olma Fırsatı!

Türkiye’nin yükselen konut fiyatlarına karşı çözüm sunan Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), orta gelir grubuna yönelik yeni konut projeleri ile kira öder gibi ev sahibi olmak isteyenlere müjde verdi. TOKİ’nin resmi internet sitesi üzerinden yayımlanan duyuruda başvuru şartları ve konut fiyatları da açıklandı.

Orta Gelir Grubu için Yeni Konut Projeleri Açıklandı

TOKİ tarafından yayımlanan satış duyuruları ile farklı illerde yer alan konutlar orta gelir grubu kişilere sunuldu. Bu ilanlar, kira öder gibi ev sahibi olmak isteyenlere yeni fırsatlar sunuyor. Türk vatandaşı olan herkes 18 yaşından büyük olması şartıyla başvuruda bulunabilecek.

Başvuruların fazla olması durumunda “Konut Alma Hakkı ve Konut Belirleme Kurası” çekimi yapılacak ve başvurular kategori önceliğine göre gerçekleştirilecektir. Başvuruların az olması durumunda ise kura çekilmeyecek, İdarenin belirleyeceği bloklar veya konutlar arasından başvuru sırasına göre konut seçimleri yapılacaktır. Kura çekiminin yeri ve saati TOKİ’nin resmi web sitesinde duyurulacaktır.

Başvuru Şartları ve Fiyatlar

Başvuru yapacak kişilerin, kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocuklarının Türkiye sınırları dahilinde tapuda kayıtlı bağımsız bir konuta sahip olmaması ve daha önce TOKİ’den konut satın almamış olması gerekmektedir. Ayrıca başvurulan projenin bulunduğu il sınırları içinde en az 1 yıldır ikamet etmeleri veya il nüfusuna kayıtlı olmaları şartı aranmaktadır.

Başvuru sahipleri T.C. vatandaşı olmalı ve 18 yaşını doldurmuş olmalıdır. Aynı hane halkı adına yalnızca bir başvuru yapılabilir. Birden fazla başvuru yapıldığı takdirde başvurular geçersiz sayılacaktır.

Konut fiyatları ve ödeme planları ise projeye göre değişiklik göstermektedir. Örneğin, Çorum 2. bölge konut projesi için aylık taksit tutarı 2.407 TL iken, orta gelir grubu konut projesinde ise satış fiyatı 3.339 TL olarak belirlenmiştir. En düşük konut fiyatı 570.381 TL olup, en düşük peşinat ise 57.038 TL’dir.

TOKİ’nin yeni konut projeleri, orta gelir grubuna uygun fiyatlarla ev sahibi olma imkanı sunarken, yükselen konut fiyatlarına fren getirmeyi hedeflemektedir. Bu projeler sayesinde daha fazla insanın kendi evlerine sahip olması ve ekonomik güvenceye kavuşması beklenmektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir