Medya Uzmanı Haberin Sesi
  1. Medya Uzmanı
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Tüketici Güven Endeksi Haziran Ayında Düşüş Kaydetti

Tüketici Güven Endeksi Haziran Ayında Düşüş Kaydetti

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre, tüketici güven endeksi Haziran ayında düşüş yaşadı. Mayıs ayında 91,1 seviyesine yükselen tüketici güveni, Haziran ayında yüzde 6,5 oranında azalarak 85,1 seviyesine geriledi.

Deniz Nagehan S. Deniz Nagehan S. - - 2 dk okuma süresi
104 0
Tuketici Guven Endeksi Haziran Ayinda Dusus Kaydetti

Tüketici Güven Endeksi Haziran Ayında Geriledi

TÜİK ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliğiyle yapılan tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, son verilere göre açıklandı. Mayıs ayında 91,1 seviyesine yükselen tüketici güveni, Haziran ayında yüzde 6,5 oranında azalarak 85,1 seviyesine geriledi.

Mevcut dönemde hanenin maddi durumu endeksi, geçen ay 70,6 olarak kaydedilirken Haziran ayında yüzde 2,2 düşüşle 69,1 seviyesine geriledi. Gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durum beklentisi endeksi ise Mayıs ayında 94 olarak ölçülürken bu ay yüzde 8,8 oranında azalarak 85,8 seviyesine indi.

Gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durum beklentisi endeksi de Mayıs ayındaki 100,5 seviyesinden yüzde 7,8 düşüşle Haziran ayında 92,7 olarak kaydedildi.

Ayrıca, gelecek 12 aylık dönemde dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi endeksi de Mayıs ayında 99,1 olarak ölçülürken Haziran ayında yüzde 6,2 azalışla 93 seviyesine geriledi.

Bu verilere göre, tüketici güven endeksindeki düşüş, tüketicilerin maddi durum ve genel ekonomik beklentilerindeki endişeleri yansıtmaktadır. Tüketici güvenindeki azalış, ekonomik aktivitenin seyrini etkileyebilir ve tüketici harcamaları üzerinde negatif bir etki yaratabilir. Ekonomi yönetimi, tüketici güveninin toparlanması için gerekli adımları atmak ve ekonomik istikrarı sağlamak için çaba sarf etmelidir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir