Medya Uzmanı Haberin Sesi
  1. Medya Uzmanı
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türk-İş’ten Asgari Ücret Toplantısı Sonrası İlk Açıklama

Türk-İş’ten Asgari Ücret Toplantısı Sonrası İlk Açıklama

Türk-İş heyetinin başkanı Veli Solak, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, Türk-İş olarak taleplerinin toplantının hızlı bir şekilde sonuçlanması olduğunu belirtti. İşte detaylar...

Ufuk ATAMAN Ufuk ATAMAN - - 3 dk okuma süresi
150 0
Asgari Ücret Tespit Komisyonu Yarın Toplanacak: Ara Zam Görüşmeleri Başlıyor

Türk-İş İşçi Kesimini Temsil Edecek

Bugün yapılan Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı sonrasında, Türk-İş tarafından ilk açıklama yapıldı. İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan komisyon, temmuz ayında yürürlüğe girecek ara zam oranını belirlemek amacıyla bir araya geldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın katılmadığı toplantıya, Türk-İş heyeti ve Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) heyeti katıldı. Toplantı, Çalışma Genel Müdürü Sadettin Akyıl başkanlığında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ev sahipliğinde gerçekleşti.

Türk-İş Taleplerini Belirtti

Solak, asgari ücretin günün şartları, ekonomik kriz, ev kiraları ve hayat pahalılığı göz önünde bulundurularak güncellenmesini istediklerini ifade etti. Henüz herhangi bir rakam üzerinde konuşulmadığını ve resmi belgelerin istendiğini söyleyen Solak, ikinci toplantının ne zaman yapılacağının netleşmediğini de ekledi.

İş Dünyasından Konuşulan Rakamlar

Asgari ücretin temmuzda ara zamla güncelleneceğinin kesinleşmesiyle birlikte, iş dünyası temsilcileri yeni asgari ücretin işverene verilecek desteklerle 12 bin TL’ye kadar çıkabileceğini belirtmişti. Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Ramazan Kaya, asgari ücretin yüzde 25-35 aralığında bir ara zamla güncelleneceğinin konuşulduğunu ve bunun 10 bin 500 TL ila 11 bin 500 TL arasında bir tutara tekabül ettiğini ifade etti. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Türkiye Hizmetler Meclisi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Bozdağ ise şu anda 8 bin 500 TL’ye çalışan bulmanın zor olduğunu ve yeni asgari ücretin 10 bin TL olması durumunda bunun karşılanabileceğini ancak işverene yeni kolaylıklar sağlanması halinde bu tutarın 12 bin TL’ye kadar çıkabileceğini söyledi.

Bu aşamada henüz resmi bir rakam açıklanmamış olsa da, asgari ücretle ilgili tartışmalar ve müzakereler devam edecek. İşçi kesimi, temsilcileri aracılığıyla haklarını savunmaya devam ederken, işverenler ve hükümet temsilcileri de ekonomik dengeleri gözeterek adil bir asgari ücret belirlemeye çalışacak. İkinci toplantının sonuçları merakla beklenirken, asgari ücretin işçilerin yaşam standartlarını yükseltici bir şekilde güncellenmesi hedefleniyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir