Medya Uzmanı Haberin Sesi
  1. Medya Uzmanı
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye’nin Aylık Cari Açığı Rekor Seviyeye Ulaştı: İşte Detaylar

Türkiye’nin Aylık Cari Açığı Rekor Seviyeye Ulaştı: İşte Detaylar

Türkiye'nin cari işlemler hesabı, nisan ayında 5 milyar 404 milyon dolar açık vererek üst üste 18. ayda da cari açık kaydetti. Bu durum, Türkiye ekonomisinin cari açık serisinin 1,5 yıla çıktığını gösteriyor. İşte detaylar...

Deniz Nagehan S. Deniz Nagehan S. - - 2 dk okuma süresi
144 0
Türkiye'nin Aylık Cari Açığı Rekor Seviyeye Ulaştı: İşte Detaylar

Türkiye’nin Aylık Cari Açığı Rekor Seviyeye Ulaştı

Türkiye’nin cari işlemler hesabı, nisan ayında 5 milyar 404 milyon dolar açık verdi. Bu, Türkiye ekonomisinin 18 ay üst üste aylık cari açık vermesi anlamına geliyor. Yılın ilk 4 ayında ise cari açık, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 43,6 oranında artarak 29 milyar 726 milyon dolara ulaştı.

Altın ve Enerji Hariç Cari Açık

Nisanda cari işlemler hesabında altın ve enerji hariç 480 milyon dolarlık açık kaydedildi. Yılın ilk 4 ayında ise cari açık 29 milyar 726 milyon dolara yükseldi. Bu dönemdeki cari açık, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 43,6 oranında bir artış gösterdi.

Ödemeler Dengesi Verileri Açıklandı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan ödemeler dengesi verilerine göre, Nisan 2023’te cari işlemler hesabı 5 milyar 404 milyon dolar açık verdi. Bu dönemde, dış ticaret açığı 7 milyar 16 milyon dolar olarak gerçekleşti. Hizmetler dengesi kaynaklı girişler ise 2 milyar 915 milyon dolar olarak kaydedildi. Seyahat kaleminin net gelirleri ise 2 milyar 198 milyon dolar oldu.

Beklentiler Aşıldı

Ekonomistler, nisan ayında cari işlemler hesabının 4,47 milyar dolar açık vermesini bekliyordu. Ancak, gerçekleşen cari açık bu tahminin üzerinde gerçekleşti.

Türkiye ekonomisinin cari açık serisi devam ederken, bu durum ekonomi yönetimi ve politika yapıcılarının dikkatini çekmektedir. Cari açığın sürdürülebilir seviyelerde kontrol altına alınması ve ekonomik istikrarın sağlanması önemli hedefler arasında yer almaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir