Medya Uzmanı Haberin Sesi
  1. Medya Uzmanı
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye’nin Uluslararası Yatırım Pozisyonu Nisan Ayında Eksi 264,5 Milyar Dolar Gerçekleşti

Türkiye’nin Uluslararası Yatırım Pozisyonu Nisan Ayında Eksi 264,5 Milyar Dolar Gerçekleşti

Türkiye'nin uluslararası yatırım pozisyonu Nisan ayında eksi 264,5 milyar dolar olarak açıklandı. Yurt dışı varlıklarının azalış göstermesiyle birlikte Türkiye'nin yükümlülükleri de düşüş yaşadı. Bu durum, Türkiye'nin net uluslararası yatırım pozisyonunun negatif bir değere işaret ettiğini gösteriyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yayımlanan verilere göre, varlık ve yükümlülüklerdeki bu değişim, ülkenin uluslararası finansal durumunu yansıtmaktadır.

Deniz Nagehan S. Deniz Nagehan S. - - 3 dk okuma süresi
109 0
Turkiyenin Uluslararasi Yatirim Pozisyonu Nisan Ayinda Eksi 2645 Milyar Dolar Gerceklesti

Türkiye’nin Yurt Dışı Varlıkları ve Yükümlülükleri

Nisan ayı itibarıyla Türkiye’nin yurt dışı varlıkları geçen yıl sonuna kıyasla yüzde 3,6 oranında azalış göstererek 297,3 milyar dolar oldu. Yurt dışına olan yükümlülükler ise yüzde 7,9 oranında azalarak 561,9 milyar dolar seviyesine geriledi. Bu durum, Türkiye’nin uluslararası yatırım pozisyonunun eksi 264,5 milyar dolar düzeyinde olduğunu ortaya koyuyor.

Net Uluslararası Yatırım Pozisyonu

Net uluslararası yatırım pozisyonu, Türkiye’nin yurt dışı varlıkları ile yükümlülükleri arasındaki farkı ifade eder. Nisan ayında net UYP, -264,5 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu rakam, Mart ayına kıyasla bir düşüş olduğunu göstermektedir.

Varlıkların ve Yükümlülüklerin Alt Kalemleri

Nisan ayında, varlıkların alt kalemleri incelendiğinde rezerv varlıklarının yüzde 10,8 oranında azaldığı ve 114,9 milyar dolar olduğu görüldü. Diğer yatırımlar kalem ise yüzde 0,3 oranında artarak 121,1 milyar dolar seviyesine ulaştı. Bankaların yabancı para ve Türk lirası cinsinden efektif ve mevduatları da bu dönemde yüzde 7,3 oranında arttı.

Doğrudan yatırımlar (sermaye ve diğer sermaye) ise Ekim 2022’ye kıyasla yüzde 30,5 oranında azalarak 131,7 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

Portföy Yatırımları ve Diğer Yatırımlar

Portföy yatırımları Nisan ayında yüzde 6,3 oranında azalarak 87,3 milyar dolara indi. Yurt dışı yerleşiklerin hisse senedi stoku yüzde 17,5 oranında azalırken, mülkiyetindeki devlet iç borçlanma senetleri (DİBS) yüzde 12,0 oranında azaldı. Hazine’nin tahvil stoku ise yüzde 5,5 oranında arttı.

Diğer yatırımlar ise yüzde 4,8 oranında artarak 342,9 milyar dolara ulaştı. Yurt dışı yerleşiklerin yurt içi yerleşik bankalardaki yabancı para mevduatı yüzde 1,0 artarken, Türk lirası mevduatı ise yüzde 23,9 arttı.

Bankaların ve Diğer Sektörlerin Kredi Stokları

Bankaların toplam kredi stoku yüzde 0,7 oranında artarken, diğer sektörlerin toplam kredi stoku yüzde 2,6 oranında arttı.

Bu veriler, Türkiye’nin uluslararası yatırım pozisyonundaki değişimi ve finansal durumunu yansıtmaktadır. Yurt dışı varlık ve yükümlülüklerindeki değişimler, ülkenin dışa olan mali ilişkilerini etkileyebilir ve ekonomik stratejilerin belirlenmesinde önemli bir gösterge olabilir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir