Medya Uzmanı Haberin Sesi
  1. Medya Uzmanı
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Vatandaşlar Kredi Kartlarına Yöneldi: Borçlar Artıyor!

Vatandaşlar Kredi Kartlarına Yöneldi: Borçlar Artıyor!

Geçim sıkıntısı çeken vatandaşlar, her geçen gün artan kredi kartı harcamalarıyla mücadele etmeye çalışıyor. Enflasyonun etkisiyle alım gücünün düşmesi ve geçim sıkıntısı yaşayan vatandaşlar, düşük faizli kredi kartlarına başvuruyor.

Ufuk ATAMAN Ufuk ATAMAN - - 3 dk okuma süresi
164 0
FZnz 238Jpp

Kredi Kartı Harcamaları Artarak Devam Ediyor

Yılın ilk 4 ayında, kredi kartlarıyla yapılan işlem tutarı 1 trilyon 663 milyar 469 milyon 430 bin TL’ye ulaştı. İhtiyaç kredilerindeki yüksek faiz oranları nedeniyle vatandaşlar, yüzde 1.36 faizli kredi kartlarını tercih etmeye başladı. Nisan ayında ise kredi kartıyla yapılan ödemeler, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 114 artarak 422.3 milyar TL’ye yükseldi. Vatandaşlar, fiyatların artacağı beklentisiyle zamlardan önce ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kredi kartı harcamalarını artırdı.

Kredi Kartı İşlemleri Artış Gösteriyor

2023 yılının ilk 4 ayında gerçekleştirilen kredi kartı işlem adedi, 2 milyar 473 milyonu aşarken bunun yaklaşık 641.9 milyonu nisan ayında gerçekleşti. Bu yıl, kredi kartı harcamaları geçen yıla göre 4 ayda katlanarak artış gösterdi. 2022’nin ilk 4 ayında yapılan işlem adedi 2 milyar 20 milyon iken, bu yıl yüzde 22.43 artarak 2.5 milyara ulaştı. Kredi kartı harcamaları ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 124.2 artarak 1.6 trilyon TL’yi aştı. Bu yılın ilk 4 ayındaki kredi kartı harcamaları, 2021 yılında yapılan toplam harcamaları şimdiden geçti.

Market Alışverişi En Çok Kredi Kartına Yansıdı

Bankalararası Kart Merkezi’nin verilerine göre, 2023’ün ilk 3 ayında kredi kartıyla yapılan harcamaların büyük bir kısmı market ve alışveriş merkezlerinde gerçekleşti. Ocak, şubat ve mart aylarında, diğer harcama gruplarına göre market ve alışveriş merkezlerinde yapılan kredi kartı harcamaları 200 milyar 59 milyon TL’ye ulaştı. Market harcamaları, mart ayında 77 milyar 118 milyon TL ile en yüksek seviyeye ulaştı. Bu harcama grubunu sırasıyla, 35 milyar 119 milyon TL ile elektrik, elektronik eşya ve bilgisayar grubu, 29 milyar 139 milyon TL ile hizmet sektörü takip etti.

Kredi kartı harcamalarındaki artış, vatandaşların geçim sıkıntılarına çözüm olarak gördükleri bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Ancak, bu durum aynı zamanda bireysel borçların da artmasına neden oluyor. Vatandaşların kredi kartı kullanımında dikkatli olması ve mali durumlarını göz önünde bulundurarak harcamalarını kontrol etmeleri önem taşıyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir