Medya Uzmanı Haberin Sesi
  1. Medya Uzmanı
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Vize Krizi Devam Ediyor: Şengen Vizesinde 10. Madde Engeli

Vize Krizi Devam Ediyor: Şengen Vizesinde 10. Madde Engeli

Deniz Nagehan S. Deniz Nagehan S. - - 3 dk okuma süresi
128 0
Vize Krizi Devam Ediyor: Şengen Vizesinde 10. Madde Engeli

Yurt Dışına Seyahat Etmek İsteyenler Dikkat! Vize Krizi Derinleşiyor

Yurt dışına seyahat etmek isteyenler için vize krizi büyümeye devam ediyor. Bu yıl başından itibaren vize reddedilme oranı yaklaşık yüzde 50 artarken, vize alanlara ise sadece kalacakları süre kadar izin veriliyor. Özellikle Şengen vizesi başvurularında “10. Madde” engeli sıkça karşımıza çıkıyor. Peki, 10. Madde nedir? İşte ayrıntılar…

10. Madde Engeline Takılan Şengen Vizeleri

Özellikle Avrupa ülkelerine vize başvurularında sorun yaşanırken, Şengen vizelerinin 10. maddeye takıldığı iddia ediliyor. 10. maddeye göre, seyahatin amacına ilişkin sunulan sebep inandırıcı bulunmazsa, vizeler reddediliyor.

“Güvenmemek Hakkımızı Saklı Tutuyoruz”

Konuyla ilgili CNN Türk’e açıklamalarda bulunan Vize Danışmanı Hüseyin Mert Sağlam, “Başvurunun inandırıcı bulunmadığı gerekçesiyle reddedilmesidir. Başvurunuzu yaptınız ve talep edilen tüm belgeleri eksiksiz bir şekilde sundunuz, ancak konsolosluk olarak hala size güvenmemek hakkımızı saklı tutuyoruz” ifadelerini kullandı.

Vize Süresi Kısalıyor

Turizm sektörü temsilcileri özellikle Almanya, Hollanda ve İtalya başkonsolosluklarına yapılan başvuruların yoğunluk nedeniyle reddedildiğini belirtiyor. Ayrıca vize alanların süresinin kısaldığı ve sadece kalış süresi kadar vize verildiği de dile getiriliyor.

Vize Krizinde Son Durum

Yıl başından bu yana vize krizi hala devam etmekte ve bu durum yurt dışına seyahat etmek isteyenleri etkilemektedir. Türkiye, en fazla vize başvurusu yapılan ülke olurken, reddedilme oranlarında ciddi bir artış yaşanmaktadır. Seyahat planları yapanlar, başvurularını titizlikle yapmalarına rağmen istedikleri sonucu alamamaktadır. Özellikle Şengen vizelerindeki 10. madde engeli, birçok başvurunun reddedilmesine sebep olmaktadır.

Vize krizinin devam etmesi, turizm sektörünü olumsuz etkilemekte ve seyahat planları yapan bireyler için belirsizlik yaratmaktadır. Seyahat etmek isteyenlerin, vize başvurularında gerekli evrakları eksiksiz tamamlaması ve seyahat amacını net bir şekilde belirtmesi önemlidir. Ancak bu durumun dahi garantili bir sonuç sağlamadığı göz önünde bulundurulmalıdır. Seyahat planları yapan bireyler, güncel vize politikalarını yakından takip etmeli ve gerekli önlemleri almalıdır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir