Medya Uzmanı Haberin Sesi
 1. Medya Uzmanı
 2. »
 3. Konu Dışı
 4. »
 5. Web Tasarımında Ziyaretçiyi Etkileyen 5 Unsur

Web Tasarımında Ziyaretçiyi Etkileyen 5 Unsur

Ufuk ATAMAN Ufuk ATAMAN - - 13 dk okuma süresi
232 0
Web Tasarımında Ziyaretçiyi Etkileyen 5 Unsu

Web tasarımı, dijital pazarlama stratejisinin en önemli parçalarından biridir. Dijital dünyada, merkezi bir unsur olan web siteniz, müşteri deneyimi üzerinde birçok yönden büyük bir etkiye sahiptir. Web sitenizin estetiği, kullanılabilirliği ve diğer önemli faktörler, işletmenizin uzun vadeli çevrimiçi başarısı için kritik öneme sahiptir.

MEDIAFORDIGITAL olarak web tasarımının ziyaretçiyi nasıl etkilediğini ve hepsini nasıl geliştirebileceğinize bir göz atacağız.

1. Web Tasarımında Görünüm

Web sitenizin tasarımı, web sitenizin görünümü üzerinde en belirgin etkiye sahiptir. Yeni çevrimiçi ziyaretçilerin şirketinizi tanıdığı ilk izlenimde büyük rol oynayan web sitenizin görünümünü ve hissini belirlerler. 

Web site tasarım demosu
Dikkat çeken bir tasarım demosu

Pazarlamacıların web tasarımı hakkında iki uçta konuştuğunu sık sık duyarsınız:

 • 1990’larda yapılmış gibi görünen eski web siteleri
 • Modern web tasarım standartlarına uyan daha yeni, daha şık web siteleri

Birçok web sitesi, bir yelpazenin zıt uçlarını temsil eden bu iki seçenek arasında yer alır. Web siteniz ne olursa olsun, amaç onu güncel ve modern tasarım trendleriyle güncel tutmaktır. Bazı modern web tasarım trendleri şunları içerir:

 • Mobil uyumluluk,
 • Paralaks kaydırma,
 • Rahatça okunabilecek kadar büyük yazı tipi
 • Amacının kolayca anlaşıldığı bir kabartma,
 • Resimler ve videolar için kapsamlı multimedya seçenekleri.
Web Tasarım Responsive
Web Tasarım Responsive

Yanıt tasarımı, web sitenizin akıllı telefon, tablet, dizüstü bilgisayar gibi herhangi bir cihazda sorunsuz ve rahat çalışmasını sağlayan kodu kullanmak anlamına gelir.

Paralaks yapı, iki görüntünün bir sayfada üst üste bindirilmesi ve kullanıcı fareyi kaydırdığında farklı hızlarda hareket etmesi anlamına gelir.

Kullanıcılar sitenizdeki son teknoloji bir görsel deneyime sahip bir sayfaya baktıklarında etkileşimde bulunma ve daha fazlasını okuma olasılıkları daha yüksektir.

Büyük kalın yazı tipleri 10-15 yıldır trend oluyor.

Temelde kavram, ekranlarda okunaklı yazı tiplerinin kullanılmasını ifade eder. Bu, müşteri deneyiminin daha sorunsuz olacağı ve okuyucularınızın sitenizdeki her cümleyi daha kolay okuyabileceği anlamına gelir. 

Sitede geçirdiğiniz süre arttıkça, arama motorları iyi bir deneyim yaşadığınızı düşündükleri için sizi daha üst sıralarda listelemeye başlar. Taze ve temiz bir web sitesi şablonu aynı amaca hizmet eder.

Multimedya ise metinleri ayırmaya ve ziyaretçilerin anlamalarına yardımcı olan görseller, videolar gibi görsel unsurları ifade eder. Multimedya, bir görselden 100 sayfalık indirilebilir bir kılavuza kadar web sitenizdeki hemen hemen her sayfa için gereklidir. 

Multimedya kullanarak, içeriğinizi okuyucular için önemli ölçüde daha okunabilir, ilginç ve eğlenceli hale getirirsiniz. Tabi ki hepsi web sitenizin görünümü ile ilgilidir.

Web tasarımı, bir web sitesinin görünümünden çok daha fazlasını etkiler.

Web tasarım konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, etkili bir dijital pazarlama stratejisi geliştirmek istiyorsanız, işinizi nasıl büyütebileceğimizi görmek için 0539 824 54 08 numaralı telefondan bize ulaşabilir veya dijital pazarlama ve büyüme hizmetlerimiz hakkında bilgi alabilirsiniz.

2. Web Tasarımında Profesyonellik

Profesyonellik, web sitenizin ziyaretçiler üzerinde web sitenizi okumaya başlamadan önce bıraktığı izlenimi ifade eder. 

Birisi web sitenizi ziyaret ettiğinde, onların modern ve saygın bir şirket olduğunuzu anlamalarını istersiniz. Bu izlenim büyük ölçüde web tasarımınızın sizi nasıl temsil ettiğine bağlıdır.

Aşağıdakiler dahil olmak üzere çeşitli web tasarım öğeleri profesyonelliğe katkıda bulunur:

 • Firmanızın kültürünü ve kurumsallığını yansıtan sayfalar,
 • Çalışanlarınızın fotoğrafları,
 • Müşteri deneyimi,
 • Başarılar, sertifikalar,
 • Gerçek fotoğraflar.
Personel Demo Örnek
Bir personeller sayfasını anlatan demo sayfasından alınmış örnek

Şirketinizin kültürünü ve kurumsallığını yansıtan sayfalar, alışılagelmiş misyon ve vizyon beyanlarının ötesine geçiyor. Bu alanlar, web sitenizin şirketinizin kendisine, sektöre ve dünyaya nasıl yaklaştığı hakkında konuşmaya adanmış bir parçasıdır. 

Şirketinizde belirli değerleriniz var mı? Belirli gelenekleri sürdürüyor musunuz? Bakış açınızı sektördeki rakiplerinizden nasıl farklılaştırıyorsunuz? Eşsiz bir şeyi mi kutluyorsunuz? Veya çalışanlarınızın veya ortaklarınızın performansını ödüllendirdiniz mi? 

Bunların hepsi, işletmenizin ne yaptığını ve nasıl yaptığını size gösterdikleri için işletmenizle ilgili sayfalara yapılan harika eklemelerdir. Müşterileriniz de çalışanlarınızı mutlu görmekle ilgilenecektir.  Çalışan memnuniyetinden bahsetmişken, çalışan fotoğrafları da profesyonelliğin artmasında etkin bir rol oynayabilir.

Müşteri deneyimi, ürün veya hizmetinizin kalitesi ve ölçümü ile yakından bağlantılı olduğu için bu anlamda her türlü gerçek bilgi şirketinizin profesyonelliğine katkı sağlar. Çünkü gören ziyaretçiler, sunduğunuz şeyler açısından kendisine değer veren, müşteri odaklı bir şirket olduğunuzu anlayacaktır.

Başarılar ve sertifikalar da profesyonelliğe önemli bir katkı sağlar. Bir ürün veya hizmet satın alan herkes, belli bir kalite standardına sahip ve alanında olabildiğince başarılı olan firmalara bakar.

Bir web sitesinde fotoğrafların konusu sanıldığından çok daha önemlidir. Pek çok işletmenin tercih ettiği stok fotoğraflar genellikle müşterilerinizi erteler. 

Müşterileriniz, mükemmel bir perspektiften çekilmiş stok fotoğraflardan çok gerçek fotoğraflarınızla ilgilenir. Onlara daha doğal geliyor. Ayrıca gerçek bir firma olduğunuzun en büyük göstergesidir. 

3. Web Tasarımında Netlik

Netlik, web sitenizi, ziyaretçilerin sizi olabildiğince çabuk anlayacakları ve aradıklarını hızlı bir şekilde bulabilecekleri şekilde tasarlamak anlamına gelir. Netlik genellikle önce ana sayfanızı, ardından gezinmenizi iyileştirmek anlamına gelir. 

Medyauzmanı anasayfa

MedyaUzmani.com adresinde görebileceğiniz gibi SEO altyapısı hedef alınmış ve olabilecek en sade şekilde ilerlemeyi hedefliyoruz. Çünkü medyauzmani.com SEO, web tasarım, dijital büyüme ve itibar yönetimi ile ilgili bir bilgi paylaşımı platformudur. Ziyaretçimizin içeriğe en kolay şekilde ulaşması hedeflenmiştir.

Sizinle ilk kez karşılaşan bir müşteri için siz, ürün ve hizmetleriniz hakkında doğru bilgiye sahip olmak önemlidir. Ana sayfanız bunu sağlar. Ek olarak, sezgisel ve tanıdık gezinme stilleri, ziyaretçilerinizin ihtiyaç duydukları bilgileri site içinde hızlı bir şekilde bulmalarına olanak tanır.

Web tasarım hizmeti vermeden önce müşterilerimizin eski web sitelerini incelediğimizde genellikle şu soruları sorarız: Aslında ne iş yapıyorsunuz? Müşterileriniz bir bakışta ne yaptığınızı anlayabiliyor mu?  Basit bir örnek verelim. 

Sayfa açıldığında şöyle bir slayt hayal edin: “Dijital dönüşümünüzde en değerli iş ortağınızız”.  Öyleyse, arkasında el sıkışan insanların stok görüntüsünün bulunduğu büyük bir slaytla ne demek istiyoruz? Şirketiniz muhasebe yazılımı satıyor mu? ERP konularında tavsiye veriyor mu? Donanım ürünleri satarak firmanızın teknik altyapısını hızlandırıyor mu? 

Bir CRM programı ile faaliyetlerinizin daha iyi yönetilmesini sağlıyor mu? Yoksa sadece dijital reklamlarınızı yöneten bir ajansı mı tanıtıyorsunuz? Bununla birlikte, gerçek bir fotoğraf ve daha açıklayıcı bir slogan, müşterinin ne yaptığınızı anlamasına ve içeri girer girmez size güvenmesine yardımcı olacaktır. İnsanların bir web sitesinde kalıp kalmamaya ilk birkaç saniye içinde karar verdiklerini asla unutmayın.

Karşılaştığımız bir başka hata da çoğu zaman navigasyon sorunlarıdır. Müşterimiz bize saatlerce ürün veya hizmetini anlatıyor ama siteye kim girerse o hizmete ulaşamıyor. Bazen bir arama kutusu bile hayat kurtarır ve satışları veya olası satışları büyük ölçüde artırmaya yardımcı olur.

4. Web Tasarımında Hız

Yükleme süresi, başkasının sizin web sitenizde herhangi bir sayfanızın cihazında görünmesi için ne kadar beklemesi gerektiğini ifade eder.  Yükleme süresi, arama motorları için önemli bir sıralama faktörüdür ve daha fazla tüketici web’de mobil cihazlarda gezindikçe, web sitesi hızı çevrimiçi başarı için çok daha önemli hale geldi. 

Website hızı nasıl ölçülür?

Medyuzmani.com’da tabi ki SEO ve kullanıcı deneyimi açısından hız değerlerimiz en önem verdiğimiz değerlerden bir tanesi oldu.

Web sitenizin hız değerlerini ölçmek adına kullanabileceğiniz ücretsiz araçlardan sadece iki tanesini sizinle paylaşıyorum

Modern İnternet kullanıcısı, anında yüklenen ve daha da önemlisi minimum veri kullanan web siteleriyle ilgileniyor. Web sitesi hızıyla ilgili bir Google çalışması, bir saniyeden üç saniyeye kadar olan yükleme süresinin hemen çıkma (ziyaretçinin hemen ayrılması) olasılığını %32 artırdığını gösteriyor.

Peki web sitenizin yükleme süresini nasıl azaltabilirsiniz?

 • Optimize edilmiş bir barındırma çözümü seçin.
 • Görüntü boyutlarını optimize edin.
 • Tavsiyelerini azaltın.
 • Web sitelerinizi önbelleğe alın.
 • Tarayıcı önbelleğini etkinleştirin.
 • CSS, JavaScript ve HTML’yi küçültün.
 • Müşterileriniz çok farklı yerlerden ve ülkelerden ise, CDN hizmetini düşünmelisiniz.

5. Web Tasarımında Dönüşümleri Artırmak İçin Basit Çözümler

Bir kullanıcı web sitenizde istenen bir eylemi gerçekleştirdiğinde, Örneğin, bir satın alma işlemi yapmak veya bir iletişim formu doldurmak dönüşüm olarak bilinir.  Dönüşüm oranı ise, web sitenizi ziyaret eden toplam ziyaretçi sayısı içinde istediğiniz hedefe, yani dönüşüme ulaşan ziyaretçilerin yüzdesidir. 

Dönüşümler tartışmasız web tasarımının en önemli parçasıdır.  Ne de olsa, işletmeniz onlar olmadan çevrimiçi ortamda gelişmeyecektir.  Web tasarımı dönüşümü için en etkili olanlar;

 • Renk
 • Gerçek fotoğraflar

Renk kavramı kulağa genel gelebilir, ancak web tasarımında indirimde olanı vurgulamak için kontrastı iyi kullanan bir renk şeması kullanmak önemlidir.  Örneğin web tasarımında renklerin nasıl pozitif enerji verebileceğini linke tıklayarak öğrenebilirsiniz. 

Bu nedenle, web sitenizde arka tema eğer soğuk bir renk şeması ise arada dikkat çekmesi için kırmızı veya sarı gibi sıcak renkler kullanın.  Bu, öne çıkmalarına yardımcı olarak insanların harekete geçirici mesajlarınızı bulmasını ve istedikleri eylemi gerçekleştirmesini kolaylaştırır.

Yukarıda farklı bir açıdan ele aldığımız fotoğraf konusu da burada devreye giriyor.  Gerçek fotoğraflar, ziyaretçilerin işletmenizle özdeşleşmesine yardımcı olur. 

Kuruluşunuzun, ürününüzün ve çalışanlarınızın gerçek fotoğrafları, güven inşa etmede, olumlu bir ilişki kurmada ve nihayetinde yeni bir müşteri kazanmada önemli bir rol oynar.

Unutmayın, MEDIAFORDIGITAL, hedef müşterilerinize daha kolay ulaşmanıza yardımcı olacak, işinize özel, yaratıcı, işlevsel, güvenli ve modern web siteleri oluşturur.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir