Medya Uzmanı Haberin Sesi
  1. Medya Uzmanı
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Yargıtay’dan İşçi ve İşverenleri Yakından İlgilendiren Emsal Karar!

Yargıtay’dan İşçi ve İşverenleri Yakından İlgilendiren Emsal Karar!

Yargıtay, işçi ve işverenler arasındaki kıdem tazminatıyla ilgili şartları değiştiren emsal niteliğinde bir karar aldı. İstifa eden işçinin yeni işyerinde çalışmaya başlamadan önce yeni işyerinin alım kararından vazgeçmesi durumunda, işveren istifa eden işçinin kıdem tazminatını ve yaşayacağı mağduriyeti karşılamakla yükümlü olacak. İşte detaylar...

Deniz Nagehan S. Deniz Nagehan S. - - 2 dk okuma süresi
142 0
Yargıtay'dan İşçi ve İşverenleri Yakından İlgilendiren Emsal Karar!

Yargıtay’dan İşyerlerine Emsal Niteliğinde Karar

Yargıtay tarafından alınan emsal niteliğindeki yeni karar, işçi ve işverenleri yakından ilgilendiriyor. Kıdem tazminatıyla ilgili birtakım şartlar değişti ve istifa eden işçinin yeni işyerine geçiş sürecinde yaşayacağı mağduriyetin sorumluluğu işverene geçti.

İstifa Eden İşçinin Kıdem Tazminatı Talebi

Genel olarak bilindiği üzere, istifa eden bir işçinin kıdem tazminatı talep etme hakkı bulunmamaktadır. Ancak bazı durumlarda, işçi bu hakkını mahkemede arayarak talep edebilmektedir.

Yeni Karar İşçileri Sevindirdi

Örnek olarak B.K, mevcut işyerinden daha iyi şartlar altında çalıştırılacağına dair sözlerle işten ayrıldı. Ancak işveren, B.K’yı işe almayı reddedince B.K mahkemeye başvurdu ve hem işinden ayrıldığı hem de kıdem tazminatından mahrum kaldığı gerekçesiyle talepte bulundu. Mahkeme, işçileri sevindirecek yeni bir karar verdi.

İşverenin Sorumluluğu ve Mahkeme Kararı

Davalı olan işveren, bu kararı istinafa taşıdı. Ancak Bölge Adliye Mahkemesi Hukuk Dairesi, emsal nitelikte yeni bir karar alarak işçilerin lehine hüküm verdi. Yeni karara göre, işverenin işe alım sözü verdiği durumlarda işçi istifa edip işe alınmazsa, işveren istifa eden ve yeni işe alınmayan kişilerin kıdem tazminatıyla birlikte yaşayacakları mağduriyeti karşılamakla yükümlüdür. Mahkeme kararında şu ifadelere yer verildi:

“Dava dosyasında yer alan ve inkar edilmeyen belgelere göre, davalının istifasını istediği ve davacının bu şekilde hareket ettiği ortaya çıkmıştır. Sözleşme belgesi bulunmakta olup, bu aşamadan sonra işe alınmayan davacının kıdem tazminatı ve yeni iş bulana kadar geçen süre içerisinde davalı tarafından ücret ödeneceği kararına varılmıştır.”

Bu emsal karar, işçi ve işveren arasındaki dengeleri değiştirecek nitelikte ve işçilerin haklarını korumaya yönelik bir adım olarak değerlendiriliyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir