Medya Uzmanı Haberin Sesi
  1. Medya Uzmanı
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Yılın İkinci Büyük Satışı: Borsalara 17 Bin Bitcoin Taşındı

Yılın İkinci Büyük Satışı: Borsalara 17 Bin Bitcoin Taşındı

Deniz Nagehan S. Deniz Nagehan S. - - 2 dk okuma süresi
116 0
Yılın İkinci Büyük Satışı: Borsalara 17 Bin Bitcoin Taşındı

Fed Kararı ve Powell’ın Açıklamaları Kripto Para Piyasasında Düşüşe Neden Oldu

Dün akşam Federal Rezerv (Fed) kararı ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları, kripto para piyasalarında sert bir düşüşe yol açtı. Bu düşüşte, kısa vadeli yatırımcılar en çok varlıklarını elden çıkaran grup oldu. Sadece dün, borsalara 17 bin Bitcoin taşındı ve büyük satışlar gerçekleşti.

Powell’ın Açıklamaları Bitcoin’i Etkiledi

Fed Başkanı Jerome Powell’ın dün akşam yaptığı konuşmada, faiz artırımlarının sene sonuna kadar devam edeceği yönünde bir mesaj vermesi, kripto para piyasalarını olumsuz etkilemeye devam etti.

Bitcoin, faiz kararının açıklandığı sırada 26 bin dolar seviyesindeyken, Powell’ın konuşması sona erdikten sonra hızla değer kaybederek 24 bin 700 dolara kadar geriledi. Bu nedenle, en büyük kripto para birimi, mart ayında yaşanan bankacılık krizinin yaşandığı dönemdeki seviyelere geri döndü.

Kısa Vadeli Yatırımcılar Zararına Satış Yapıyor

Bitcoin’i 155 günden daha kısa bir süre tutan kişiler “kısa vadeli yatırımcılar” olarak kabul edilirken, bu yatırımcı grubunun sadece dün 17 bin adet Bitcoin’i zararına borsalara taşıdıkları görüldü.

Glassnode grafiğine göre, yaşanan endişe ve panik satışları, kısa vadeli yatırımcıların büyük miktarlarda satış yapmalarına neden oldu.

Aşağıdaki grafik, mart ayındaki bankacılık krizinin ardından dün gerçekleşen satışların, 2023’ün en büyük elden çıkarma hareketi olduğunu gösteriyor.

Kripto para piyasaları, Fed kararları ve makroekonomik gelişmelere son derece hassas bir şekilde tepki veriyor. Yatırımcılar, bu volatilite dönemlerinde dikkatli olmalı ve risklerini iyi yönetmelidir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir