Medya Uzmanı Haberin Sesi
  1. Medya Uzmanı
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. YSK, Elektronik Seçim Sistemi İle İlgili Çalışmalara Başlıyor

YSK, Elektronik Seçim Sistemi İle İlgili Çalışmalara Başlıyor

Deniz Nagehan S. Deniz Nagehan S. - - 2 dk okuma süresi
118 0
YSK, Elektronik Seçim Sistemi İle İlgili Çalışmalara Başlıyor

Türkiye’nin Elektronik Seçime Geçmesi Planlanıyor

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, Türkiye’nin elektronik seçim sistemiyle ilgili çalışmalara başlayacağını duyurdu. Yener, yerel seçimlerden sonra bu konuda çalışmalar yapacaklarını belirtti.

Elektronik seçim sistemi, ABD, Estonya, İsviçre, Kanada ve Brezilya gibi ülkelerde uygulanmaktadır. Bu sistem sayesinde oylar elektronik cihazlarla toplanmakta ve hızlı bir şekilde değerlendirilmektedir.

Elektronik Seçim Çalışmaları Yakında Başlayabilir

YSK Başkanı Ahmet Yener, elektronik seçimlerle ilgili çalışmaların yerel seçimlerden sonra başlayabileceğini ifade etti. Oya Armutçu’ya verdiği röportajda Yener, “Bir ya da iki seçim sonrası elektronik oylamaya belki önce yurtdışından başlarız. Seçmen sayımız daha az diye. Türkiye nihayetinde elektronik oylamaya geçecek.” dedi. 2014 yılında YSK’da bu konuda bir çalışma yapıldığını ve yurtdışı ziyaretlerinin gerçekleştirildiğini ancak bu çalışmanın devamının gelmediğini belirtti. YSK Başkanı, elektronik seçim konusunu üzerinde düşündüklerini de dile getirdi.

E-Devlet Uygulaması ile Oylama da Mümkün Olabilir

Yener, oylamaların e-Devlet uygulaması üzerinden de yapılabileceğini söyledi. Yasal düzenlemelerin yapılabileceği takdirde elektronik seçime geçilebileceğini belirtti. Ancak bu geçişin 2028 veya daha sonraki bir tarihte gerçekleşebileceğini vurguladı. Yener, elektronik seçim sisteminin kaçınılmaz olduğunu ifade etti.

Elektronik seçim sistemi, seçim süreçlerinde daha hızlı, güvenilir ve şeffaf bir ortam sağlamayı amaçlamaktadır. Türkiye’nin de bu sisteme geçmeye yönelik çalışmaları yapması, seçimlerin daha etkili ve adil bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlayabilir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir